PANDUSIA DANUSIA

Zabawa w ,,szpital” jest popularna wśród pacjentów pediatrycznych oddziałów onkologicznych. Dzieci adaptując się do swojej nowej, tymczasowej rzeczywistości naśladują pracę personelu medycznego w zakresie działań pielęgnacyjnych, w tym obsługi dojść centralnych. Dotychczas w Polsce nie istniało narzędzie edukacyjne wspomagające przekazywanie informacji dotyczących dojść centralnych dedykowane dzieciom. Personel wspomagał się zdjęciami poglądowymi czy też proszono o prezentację przez pacjentów, u których zabieg został wcześniej przeprowadzony. Obserwacje oparte na doświadczeniu klinicznym sugerują ogromną potrzebę wprowadzenia takiego typu pomocy edukacyjnej do stałej opieki onkologicznej i wsparcia procesu zrozumienia i akceptacji konieczności założenia dojścia centralnego.

Dzięki uzyskanemu finansowaniu z onkograntu Polskiej Ligi Walki z Rakiem wyprodukowaliśmy 165 sztuk zabawek edukacyjnych Pandusi Danusi, kolejne sztuki są finansowane dzięki naszym Darczyńcom. Pandusia Danusia jest projektem niekomercyjnym, pozostającym pod ochroną wzoru towarowego. Za jej powstanie i wszystko, co z nią związane odpowiada dr Małgorzata Sawicka-Żukowska oraz dr Anna Krętowska-Grunwald z Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Kliniczego w Białymstoku. 

Pandusia Danusia ma dołączany cewnik centralny, kieszonkę na port, kolorową chusteczkę na głowie, bransoletkę z wkłuciem obwodowym, na łapce wstążeczkę – symbol chorób nowotworowych u dzieci oraz książeczkę dla dzieci młodszych i szczegółowy instruktaż dla dzieci starszych, które odpowiedzą pacjentom i rodzicom na najczęściej zadawane pytania dotyczące dojść centralnych. Zabawki są przeznaczone dla nowo rozpoznanych pacjentów. Są sukcesywnie rozsyłane do ośrodków onkologii dziecięcej w Polsce. Spotykają się z bardzo serdecznym odbiorem dzieci, ich rodziców i personelu. Są  po prostu potrzebne. 

Wybierając postać maskotki celowo zaplanowałyśmy zabawkę – pandę, która budzi bardzo pozytywne skojarzenia nie tylko u dzieci, ale i u dorosłych, jest zwierzęciem o spokojnym, łagodnym temperamencie. Maskotka jest bardzo przyjemna w dotyku, doskonale spełni funkcję edukacyjną, ale również funkcję przytulanki – towarzysza choroby i powiernika smutków. Po zakończeniu leczenia dziecko zabierze pandusię do domu.

Realizacja projektu nie mogłaby odbyć się bez udziału firm, instytucji – Polskiej Ligi Walki z Rakiem, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, firmy Beppe, Vygon, Balton, Braun firmy WiB, JTM, Proferosra Dawida Murawy, Łukasza Boka (@łukaszbok_kiks), Adama Cichowskiego Sui-Vet,  Medhoodie oraz osób wielu nas wspierających – bardzo Wam dziękujemy. Materiały informacyjne i książeczka o Pandusi znajdują się pod cudownymi skrzydłami Wydawnictwa PZWL. 

Mamy nadzieję, że wprowadzenie do opieki nad pacjentem onkologicznym Pandusi Danusi zmniejszy lęk związany z procedurą założenia dojść centralnych i spotka się z bardzo pozytywnym odbiorem pacjentów, rodziców i personelu. Każdego roku w Polsce rozpoznawanych jest ok 1200 przypadków nowotworów u dzieci. W związku z tym, że zapotrzebowanie na zabawkę edukacyjną jest znacznie większe niż aktualna liczba dostępnych sztuk, prosimy o wsparcie społeczności związanej z onkologią dziecięcą w działaniach ukierunkowanych na planowaną dalszą produkcję Danusi.

Pani Magdalenie Topczewskiej dziękujemy za wykonanie pięknej sesji zdjęciowej z naszą Danusią Pandusią. Nasi najmłodsi modele na zdjęciach to Anielka, Kacper i Oluś.

Jeśli chcielibyście nam pomóc prosimy o wpłaty na konto Stowarzyszenia O!Piernicz Raka z dopiskiem darowizna Pandusia Danusia.

ULUBIONA ZABAWKA MAŁYCH PACJENTÓW

Scroll to Top